سفر به رم

راهنمای سفر به شهر رم

نگاهی اجمالی به رم و دیدنی های رم

شهر باستانیِ امپراطوری روم، شهر مجسمه‌ها و کلیساها

 

رم ( Roma) مرکز ناحیه‌ لاتزیو و پایتخت ایتالیا است. شهر باستانی و زیبای رُم با مساحت حدود ۱۳۶۲۸۷ کیلومتر مربع دارای ۲۶۴۹۷۲۴ تن جمعیت، یکی از پرجمعیت‌ترین و پهناورترین شهر این کشور می‌­باشد. مقر اصلی سازمان جهانی غذا و کشاورزی (FAO) در رم قرار دارد. در بین شهرهای ایتالیا رم مشهورترین مرکز فرهنگی و گردشگری می‌­باشد.

شهر هنری رم، با معماری باستانی زیبایش، و با میراث فرهنگی هزار ساله­‌اش توجه میلیون‌­ها گردشگر را به سوی خود جلب می‌­کند. این شهر دارای جاذبه­‌های زیادی است و غنای هنری پراکنده در این شهر به چشم می­‌خورد. علاوه بر معماری قدیمی، میادین و موزه‌­های زیادی در این شهر می‌­باشدکه دنیای رنگارنگی از هنر چند صد سال قبل از میلاد را تداعی می­‌کند. رم چهارمین مرکز مد در جهان پس از میلان، نیویورک و پاریس است و با لندن رقابت می‌کند. کشور واتیکان در درون شهر رم قرار گرفته است.

همین‌طور رم به عنوان یازدهمین مکان گردشگری جهان، سومین در اروپا و اولین در ایتالیا ( سال ۲۰۰۷ ) توسط گردشگران شناخته شد. از استودیوهای معروف و تاریخی فیلم در رم چینه چیتا و بقایای کولوسئوم، آمفی‌تئاتر معروف رومی نیز در همین شهر می‌­باشد. اولین مقصد گردشگران اروپایی، شهر باستانیِ امپراطوری روم، شهر مجسمه‌ها و کلیساها، شهر میکل‌آنژ و داوینچی می‌­باشد. دانشگاه ساپینزا رم، با نام رسمی ساپینزا بزرگ‌ترین دانشگاه اروپا و قدیمی‌ترین دانشگاه ایتالیا در شهر رم قرار­ دارد که در سال ۱۳۰۳ میلادی، تأسیس شد.

تاریخچه رم

تاریخ رم را، با داستان افسانه­‌ای شروع می­‌کنند. یکی از بازماندگان تراوا "انیید" با جنگ افسانه‌ای، به سرزمین ایتالیای امروزی می‌آید.

بنا به دستور پادشاه آن زمان، " رموس و رمولوس " نوادگان "انیید" به آب افکنده می‌شوند، ماده‌گرگی آنها را پیدا می­‌کند و از آنها مراقب ­می­‌کند، بعدها این دو نفر، شهر رم را بر روی هفت تپه کنار رود"تیبر" می‌­سازند. امکان دارد این افسانه، حقیقت­ داشته باشد به‌دلیل اینکه بنیان‌گذاران شهر رم، مردمانی غیر از ساکنان بومی سرزمین ایتالیا بودند، که امروزه قوم و تمدن شان به نام اتروسکانی شناخته می‌شود. آن طور که محققان حدس می‌زنند، کسانی از بابل یا الهام گرفته از تمدن بابل بودند که به رم آمدند و شهرنشینی را به آن سرزمین آوردند. سه دوره آغازین و جمهوری، امپراتوری، و افول و سقوط امپراتوری تاریخ رم را تشکیل می­‌دهد. مجلس سنای رم که به تقلید از یونانی‌ها برپا شده بود، در هر سه دوره نقش ثابتی را ایفا می‌­کرد. در ابتدا، پس از منازعات فراوان، اختلاف طبقاتی بین اشراف و توده‌های زیردست برداشته شد و جمهوری شکل گرفت. نشان اصلی شناسایی قدرت سنای روم حروف اختصاری (اس.پی. کیو. آر) بوده‌ است که به معنای سنا و مردم رم است

دوره طلایی رم (27ق‌م تا 192 م) آن‌ها به همسایگی امپراتوری ایران رسیدند و رم از شهری آجری به شهری از مرمر تبدیل شد. تمام ادیبان و فیلسوفان مهم رم در این دوره ظهور کردند و اکثر داستان‌های رم باستان، مربوط به این دوران است. پسربچه‌ای به نام رمولوس اگوستوس آخرین امپراتور رم بود. ادووآکر، پسر"ادکون" وزیر ایتالیا با تهاجم به رم، به سادگی او را از پادشاهی کنار گذاشت (۴۷۶ م) و به امپراتوری رم پایان داد. طبق دستور او از آن به بعد، آن سرزمین را ایتالیا نام نهادند.

ادامه مطلب ...

آب و هوای رم

شهر رم در منطقه موسمی قرار دارد به همین دلیل اين محل در زمان­های مختلف سال زيبایی خاص خود را دارد. در فصل‌­های پائيز و بهار اين شهر آب و هوایی معتدل و بارندگی مختصری دارد . بدلیل اینكه هوا نه گرم و نه سرد است، گردشگران تفریحی می‌توانند ازنقاط ديدنی شهر لذت ببرند.

تابستان ( از خرداد تا اول شهريور)

هوا در تابستان گرم و خشک و دما معمولا به ۳۷ درجه سانتيگراد می‌­رسد اما در ماه مرداد هوا نسبتا شرجی می‌شود. برگزاری فستيوال‌ها و فعاليت‌های فرهنگی خارج از سالن برای این فصل مناسب می‌­باشد. گردشگران در این فصل باید لباس های سبک و خنک به همراه بياورند درضمن برای جلوگيری از آفتاب سوختگی، روغن يا لوسيون ضد آفتاب نيز به همراه داشته باشيد.

زمستان

ميانگين دما در این فصل بين ۱۰ تا ۱۵ درجه‌ی سانتيگراد می­‌رسد. حداکثر میانگین دمای هوا در ژانویه (بهمن) حدود ١٣ درجه‌ی سانتی‌گراد است و در دسامبر تا فوریه (فصل زمستان) امکان بارش برف وجود دارد؛ شهر رم معمولا بارش برف زيادی را در طول زمستان ندارد.

پاییز و بهار

این فصل آب و هوای معتدل و بارندگی مختصری دارد. ازآن جايی كه هوا معتدل است، بهترین فصل برای گردشگران تفریحی محسوب می­‌شود، می‌توانند زياد گردش كنند و از نقاط ديدنی شهر لذت ببرند.

ادامه مطلب ...
تخفیف ویژه بگیرید
تخفیف ویژه برای مشتریانی که در خبرنامه ژیوار عضو شده‌اند